50 -vuotisjuhla Kupittaan Paviljongissa oli mukavan juhlava

4.10.2022

Juhlassa kuulimme hyviä puheita mm. professori Johannes Savolaisen juhlaesitelmä allergiahoidon kehityksestä viimeisen 50 vuoden aikana oli mielenkiintoinen.

Sirkustaiteilija Kai Kuutamon jongleerausesitys sai kaiken ikäiset innostumaan ja Marju Teinikiven laulu oli kaunista.

Ruoka oli hyvää ja juhlassa oli mukavan rento tunnelma.

Puheenjohtajamme Seppo Pekkala jakoi ansiomerkit yhdessä Allergia-, Iho- ja Astmaliiton toiminnanjohtaja Paula Hellemaan kanssa. Arja Harju ja Hanna Pihlajamaa saivat kultaiset ansiomerkit ja Timo Wester sai hopeisen ansiomerkin.

Aktiivijäsen Tuula Koponen ja Inkeri Pitkänen olivat kutsuvieraina juhlistamassa perustamansa yhdistyksen 50 vuotista taivalta. Yhdistyksen hallitus on tehnyt esityksen yleiskokoukselle heidän kutsumisesta kunniajäseniksi.